Znane huty szkła

Strona: 1 | 2

Spiegelau

Pierwsza wzmianka o fabryce pochodzi z 1521 roku.

W XVI wieku gdy na dworach królewskich dużą popularnością cieszą się lustra, firma produkuje właśnie eleganckie szklane lustra, koraliki i zdobione butelki.

Moser

Historia Huty szkła Moser rozpoczęła się w roku 1857, gdy Ludwig Moser założył w Karlowych Varach (ówczesnym Karlsbadzie) pracownię zdobniczą i sklep ze szkłem.

Huta rozpoczyna produkcję w 1893 roku pod nazwą Ludwig Moser & Söhne, specjalizując się w produkcji szkła według własnej technologi - tak zwany kryształ bezołowiowy (czeski kryształ).

Rona

Fabryka szkła Rona została założona w 1892 roku przez przez Jozefa Schreibera jako inwestycja wiedeńskiej firmy Schreiber & Neffen.
Nazwa Rona pochodzi od ówczesnej nazwy miasteczka gdzie fabryka została zlokalizowana.

CAESAR CRYSTAL BOHEMIAE

Hutę szkła Josefodol założył w 1861 roku wiedeński biznesmen Josef Schreiber. Huta jest zlokalizowana na wyżynie czesko - morawskiej w okolicach miasta Svetla nad Sazavou.

Huta specjalizuje się w produkcji dwuwarstwowego kolorowego kryształu. Polega to na tym, że na podstawową przeźroczystą warstwę szkła nakładana jest warstwa kolorowa. Jest to proces, który można wykonać tylko ręcznie i wymaga to bardzo dużych umiejętności i doświadczenia.

Moravske Sklarny Kvetna

Jest to tradycyjny czeski producent szkła o ponad dwustuletniej historii. Jej początek sięga roku 1794, gdy na południowych Morawach, wśród lasów bukowych na terenach bogatych w dobrej jakości piasek kwarcowy, książę Lichtensteinu założył fabrykę szkła.

Strona: 1 | 2

Kieliszki do wina     2011