Ciekawostki na temat kieliszków

Strona: 1 | 2

Stara karczma i dmuchanie szkła

Lindava to mała wioska zagubiona wśród zielonych pagórków w okolicach Novego Boru.

To co przyciąga do niej turystów to niewielka hutra szkła oraz szklarska karczma gdzie można coś zjeść i zobaczyc jak wydmuchuje się kieliszki oraz różne przedmioty ze szkła.

Bajerancki szklany park

Das Glasdorf na Bawarii

Tereny Bawarii w okolicach parku narodowego Las Bawarski i granicy z Czechami od wielu wieków słyną z produkcji szkła. Prawie każde miasteczko ma swoją lokalną produkcję wyrobów ze szkła a kilka z nich zdobyło nawet światowy rozgłos (Zwiesel, Spigelau).

Pokaż mi jak trzymasz kieliszek

a powiem ci kim jesteś

Psycholog Glenn Wilson, który przeprowadził eksperyment polegający na zbadaniu języka ciała 500 pijących osób, doszedł do wniosku, że istnieje osiem kategorii ludzi.

Huta szkła, której już nie ma

Muzeum szkła w Lenorze na Szumawie

Szumawa to park narodowy w Czechach przy granicy z Bawarią. Tereny te słyną z najwyższej jakości piasku kwarcowego i dlatego od wielu wieków są związane z produkcją szkła. Tak jest po obu stronach granicy - w bawarii prawie każde miasteczko jest związane ze szklarstwem aż do dziś.

Muzykalne kieliszki

Jak za pomocą domowego barku stworzyć ciekawy instrument muzyczny?
Otwieramy barek (lub inne miejsce gdzie trzymamy szkło) i wyjmujemy wszystkie kieliszki jakie tylko znajdziemy (mogą być też szklanki). Kieliszki najlepiej jak by były wykonane ze szkła kryształowego, bo wtedy będzie lepsza akustyka.

Strona: 1 | 2

Kieliszki do wina     2011