Szkło kryształowe

wazon_krysztal_640Kryształ - w ten sposób najczęściej nazywany jest przedmiot ozdobny wyprodukowany ze szkła kryształowego. Przeważnie taki przedmiot jest wykonany ręcznie i następnie jest ręcznie rzeźbiony i zdobiony.
Mówiąc kryształ mamy na myśli dzban, wazę lub paterę. Jednak z takiego szkła wytwarza się również wytworne naczynia oraz kryształowe kieliszki.

Szkło kryształowe
, w ujęciu tradycyjnym, jest to odmiana szkła z dodatkiem ołowiu. Przyjęło się, że zawartość ołowiu, a w zasadzie tlenku ołowiu (PbO), powinna być większa niż 18%. Jednak czasami ta zawartość dochodzi nawet do 80%. Najbardziej wartościowe jest szkło kryształowe, które zawiera w swoim składzie 24% tlenku ołowiu (24% PbO). Zawartość ołowiu w szkle powoduje, że jest ono o wiele cięższe niż zwykłe szkło, ale równocześnie jest miększe i łatwiej nadaje się do rzeźbienia. Poza tym wzrasta współczynnik załamania światła, co powoduje, że szkło kryształowe ma specyficzny brylantowy połysk.

Innym rodzajem szkła kryształowego jest tak zwane czeskie szkło kryształowe (czeski kryształ) nazywane też szkłem półkrystlicznym.
Jest to szkło sodowo - potasowe z wyższą zawarością tlenku potasu niz sodu.
Głównymi surowcami stosowanymi przy produkcji takiego szkła są: piasek szklarski, soda, potas i wapno.
Czeski kryształ charakteryzuje się wysokim współczynnikiem załamania światła i jest o wiele lżejszy od ołowianego kryształu.
Wysoka jakość szkła powoduje, że jest używane do wytwarzania eleganckich naczyń (kieliszków) i wyroby te są przeważnie bardzo drogie (przynajmniej w porównaniu z produkcją automatyczną).


 

Kieliszki do wina     2011