kieliszki do wina

    Nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, ale wśród miłośników wina utarło się, że do każdego rodzaju wina przypisany jest kieliszek w odpowiednim kształcie.
Zwyczaj ten może różnić się w zależności od regionu winnego, gdyż każdy region ma swoją historię, tradycje i upodobania.
Taki podział jest przede wszystkim związany z tym, że każde wino ma inny bukiet (co jest związane z wiekiem wina, nasłonecznieniem w danym roku, itp) i by w pełni wydobyć ten bukiet potrzebny jest kieliszek w odpowiednim kształcie.
Na przykład wina czerwone (a tym bardziej wina stare, długo leżakowane) w większości mają bardziej intensywny aromat i tym samym wymagają większych i szerszych kieliszków, tak by wino na dużej powierzchni stykało się z powietrzem, przez co woń wina jest odpowiednio nasilona.
Z kolei wina białe są przeważnie bardziej subtelne, dlatego też wymagają mniejszych kieliszków, o węższym kielichu by bardziej skondensować aromat.


Jakie cechy powinny posiadać kieliszki do wina

Kieliszki do wina powinny być wykonane z przeźroczystego szkła, tak by kolor trunku był dokładnie widoczny.
Szkło powinno być cienie by istniała możliwość ogrzania wina ciepłem dłoni. Robi się tak, gdy chcemy na przykład wydobyć z niego pełnię aromatu.
Nóżka powinna być dostatecznie długa by w razie potrzeby móc za nią złapać i uniknąć ogrzewania kielicha dłonią. Na przykład, gdy wino jest dostatecznie ciepłe i jego dalsze podgrzewanie jest niewskazane.
Rozmiar kieliszka powinien być na tyle duży by umożliwić zakręcenie winem w celu wydobycia pełni aromatu. Należy tu jeszcze wspomnieć, że kieliszki napełnia się winem do 1/3 objętości.


Ogólna zasada odnośnie kieliszków jest taka:

 • do wina białego smukły kieliszek na wysokiej nóżce, kielich może być w kształcie tulipana
 • do wina czerwonego kieliszek niższy i szerszy


Bardziej szczegółowo kieliszki do wina można podzielić w następujący sposób:

 • Kieliszki do wina białego

  Idealny kieliszek do wina białego ma wysoką nóżkę i jest smukły. Czasza ma kształt tulipana z delikatnie rozchylającymi się krawędziami. Jest mniejszy niż kieliszek do wina czerwonego gdyż białe wino nie potrzebuje na swej powierzchni dużego kontaktu z powietrzem. Białe wino zasadniczo ma delikatny aromat, który mógłby się zgubić w dużym kieliszku.

 • Kieliszki do wina czerwonego

  Czasza w kształcie tulipana, zwężająca się ku górze, bardziej pękata niż przy kieliszkach do wina białego. Im starsze lub bardziej wytworne wino tym kieliszek powinien być większy i bardziej pękaty. Dzięki temu wino ma kontakt z powietrzem na szerszej powierzchni i można z niego wydobyć więcej aromatu.
  Wśród kieliszków do wina czerwonego wyróżnia się:
  - kieliszki typu Bordeaux – pękata czasza zwężająca się ku górze
  - kieliszki typu burgund – czasza w kształcie tulipana, której krawędzie delikatnie rozchylają się.

 • Kieliszki do szampana i win musujących.

  Kieliszek smukły, zwężający się ku górze. Taki kształt pozwala obserwować musowanie oraz powoduje, że bąbelki nie uciekają zbyt szybko.Oprócz wymienionych powyżej rodzajów kieliszków istniej jeden uniwersalny, do wszystkich rodzajów win, który został zaprojektowany przez francuski instytut INAO. Jest to tak zwany kieliszek ISO (lub kieliszek INAO). Jest to kieliszek, który ma standaryzowane wymiary i jest przeznaczony ściśle do degustacji. Niestety jego zastosowanie w warunkach domowych jest ograniczone, ponieważ jest bardzo mały.


kieliszki sklep

Jakie jeszcze są rodzaje kieliszków:

Kieliszki kryształowe

Kieliszki wykonane ze szkła kryształowego doskonale się prezentują i sa bardzo wdzięczne.
W zależności od upodobań można wybrać kieliszki kryształowe zdobione (na przykład ręcznie zdobione lub rzeźnione) lub gładkie, które idealnie podkreślają kolor wina.

Kieliszki bohemia - wykanane z czeskiego kryształu

Tereny Moraw i Czech (oraz przyległej Bawarii) słyną z tego, że mają złoża wyjątkowej jakości piasku. Wytwarza się tam przepiękne kieliszki do wina i wyroby szklane. Marka Bohemia jest znana ze swojej elegancji i jakości na całym świecie. W Polsce kojarzona jest przede wszystkim z kryształami (kielichy, puchary, ozdoby).Kieliszki do wina     2011