Morawski Rejon Winiarski

morawy5_640Całkiem niedaleko od Polski, trochę na południe, znajduje się kraina winem płynąca zwana Południowymi  Morawami.

Uprawa winorośli ma tam bardzo długie tradycje a legenda głosi, że sięga czasów rzymskich kiedy to legioniści w III w. posadzili pierwsze winnice w rejonach Palavy.
Jednak tak naprawdę to pierwsze pisemne wzmianki o winnicach pochodzą z XII wieku.

Rejon Moraw ma szczególne predyspozycje do produkcji win białych. Mają one ciekawe spektrum smaków i charakteryzuje je delikatna nuta kwasowości dość dobrze wkomponowana w inne smaki.  Białe wina stanowią w tej chwili około 80% produkcji.

Uprawa winorośli rozciąga się na południe oraz południowy wschód od Brna i na południe od Zlina. Ciągnie się po Słowację na wschodzie i do granicy z Austrią na południu (gdzie przechodzi w rejon Weinviertel).

Morawski Rejon Winiarski podzielony jest na cztery podregiony:


winiarski_region_morawa


Rejon znojemski
Rozpościera się na południu przy granicy z Austrią. Najbardziej znane obszary (gminy) winiarskie to Satov, Chvalovice, Lechovice i kilka innych.
Charakterystyczne są dla niego przede wszystkim białe aromatyczne wina takie jak Ryzlink rýnský,  Veltinske Zelene i Plava. Oprócz tego popularne są odmiany Frankovka,  Müller Thurgau,  Sauvignon i Rulandske.

Rejon Mikułowski
Jest to najstarszy region winiarski na terenie Czech i podobno jeden z najpiękniejszych.
Na wapiennych glebach doskonale uprawia się winorośl a szczególnie dobrze chluba rejonu Ryzlink vlassky.  Wybornie wypadają też odmiany Rulandské bílé i Chardonnay.

Rejon Velke Pavlovice
Jest to rejon, który rozciąga się wokoło Brna i jest sercem produkcji czerwonych win na Morawach.
Dobrze na tych terenach udaje się odmiana Veltinske Selene oraz Rulandske sede.  Ponadto całkiem nieźle wypadają aromatyczne odmiany takie jak Tramín červený, Pálava, Muškát moravský i Müller Thurgau.

Rejon Slovacko

Jest to duży i zróżnicowany rejon. Na północy rozciąga się prawie aż po Zlin a na południu  ciągnie się wzdłuż  granicy ze Słowacją.

Bardzo dobrze się tu udają białe odmiany takie jak Ryzlink rynsky, Rulandske bile i Rulandske sede oraz odmiana czerwona - Frankovce, Zweigeltrebe i Cabernet Moravia.
Będąc w tym rejonie warto odwiedzić  ze względu na malowniczość piwniczki winne (vinne sklepy) w Sudomericach koło Straznicy.


winne_sciezki


Turystyka

Morawski Rejon Winiarski  ta bardzo duża atrakcja turystyczna. Oprócz degustacji win w niezliczonej liczbie winnic i piwniczek (vinne sklepy) rejon oferuje setki kilometrów szlaków pieszych i rowerowych. Powstała specjalna inicjatywa o nazwie Morawskie winiarskie ścieżki (Moravske vinarske stezky), która udostępnia 1200 km tras rowerowych po Morawach (z możliwością płynnego przejechania do Austrii). Siatka ścieżek przedstawiona jest na mapie powyżej.



Morawy południowe jest to niewątpliwie jeden z bliżej położonych od Polski rejonów winiarskich.
Łatwy dojazd z Polski zapewnia autostrada A1. Kierujemy się nią na południe  w kierunku Ostrawy. Po przejechaniu granicy autostrada zmienia numer na D1, kierujemy się nią w kierunku  Brna.

 



BACK
Zdjęcia powiązane ze stroną: