Historia szkła i kieliszków


historyczne kieliszki do wina

Według rzymskiego historyka i pisarza Pliniusza Starszego to feniccy kupcy pierwsi wytopili szkło. Miało się to odbyć przypadkowo podczas palenia ogniska na plaży. Kwarc, który znajdował się w piasku pod wpływem temperatury przetopił się w niewielkie szklane przedmioty.


Natomiast według badań archeologicznych najstarsze ślady produkcji i użytkowania szkła pochodzą z Mezopotamii i Egiptu. Ich powstanie datuje się na około 3400 rok p.n.e. Z około 1500 roku p.n.e. pochodzą pierwsze znalezione naczynia szklane. A pierwsze znalezione kielichy szklane datują się na 400 rok p.n.e.


Następnie produkcja szkła dotarła do Rzymu, gdzie była rozwijana i udoskonalana. Rzymianie jako pierwsi zaczęli wytapiać przeźroczyste szkło, podobne do tego jakie znamy dziś. Uzyskali to dodając do szkła rud manganu.


W średniowieczu w produkcji szkła wyspecjalizowała się Wenecja. Technologia produkcji została tam mocno udoskonalona, szkło stało się mocniejsze i bardziej przeźroczyste. Tak dobrej jakości szkła nie udało się uzyskać w innych częściach Europy, co spowodowało, że próbowano wykraść z Wenecji technologię produkcji. Z tego powodu w XIII wieku przeniesiono produkcję szkła z Wenecji na wyspę Murano, gdzie tajemnica mogła być lepiej strzeżona. Przez kolejne wieki doskonalono wytwarzanie szkła a tajniki produkcji były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wyroby szklane z wyspy Murano do dziś są wysokiej jakości i zachwycają swym pięknem.


Od XVII wieku w Europie nastąpił gwałtowny rozwój produkcji szkła a na czołówkę wysunęły się Czechy (Bohemia). Dokonano tam w 1683 r. przełomowego wytopienia szkła, które nazwano czeskim kryształem. Było to szkło potasowo-wapniowe (inaczej szkło kredowe). To szkło zaczęło być używane do produkcji naczyń i kryształowych żyrandoli. Z produkcji tych wyrobów Czechy słyną do dziś. A szkło to jest często określane jako szkło bohemia lub kryształ bohemia.


W XIX wieku nastąpił w produkcji szkła gwałtowny rozwój technologiczny, a z początkiem XX wieku rozpoczyna się proces automatyzacji. Powoduje to, że wyroby ze szkła stają się dostępne dla szerszej rzeszy ludności.


Dziś praktycznie w każdym kraju Europy szkło jest produkowane na masową skalę. Wyroby takie są tanie i można je kupić prawie w każdym supermarkecie. Istnieją jednak też firmy specjalizujące się w ręcznym wytwarzaniu szkła lub ręcznym zdobieniu szkła. Takie wyroby są co prawda dużo droższe ale za to bardziej unikatowe.
Tereny Bawarii, Czech i Moraw słyną z produkcji takiego szkła. Przykładem jest czeskie szkło Bohemia. Wyroby ze szkła a przede wszystkim kieliszki do wina marki Bohemia słyną z elegancji i wysokiej jakości.

Kieliszki do wina     2011